Filtry
-
-

Jak powinna wyglądać umowa najmu mieszkania?

Materiał partnera:

W dobie dzisiejszych czasów wynajem nieruchomości, to najlepszy sposób na prosty i szybki zysk, albowiem żadne konto oszczędnościowe czy też lokata w banku nie zapewnia nam takiego dochodu, jak najem lokalu mieszkalnego. Stale rośnie ilość osób decydujących się na wynajęcie mieszkań czy też osobnych pokoi, głównie ze względu na niższe koszty, jakie generuje mieszkanie na własność np. kredyt mieszkaniowy + opłaty.

Whitpress


Jeśli więc jesteś właścicielem lokalu mieszkalnego, z którego nie korzystasz - warto przemyśleć, czy - opłacalnie - możesz go wynająć. Jeśli więc decydujesz się na "wypożyczanie" własnego mieszkania - nie możesz zapomnieć o kilku niezwykle istotnych kwestach, jedna z nich jest oczywiście sporządzenie właściwej umowy najmu, którą koniecznie podpiszesz z nowymi lokatorami.

Nie ma idealnego i jedynego przykładu, w jaki sposób powinien wyglądać dokument najmu, jednak aby spełniał on swoje funkcje i był najważniejszą podstawą całego procesu wynajmowania, musi posiadać odpowiednie elementy. Nagłówek, data i dane osobowe od strony umowy - to podstawowe rzeczy, jakie zawiera każdy wzór tego dokumentu, o czym jednak nie można zapomnieć?

Oczywiście o bardzo dokładnym opisaniu naszego mieszkania oraz jego stan techniczny. Wyznacz również okres wynajmu wraz z wysokością i terminem, wszystkich opłat. W umowie nie może również zabraknąć informacji o okresie wypowiedzenia, kaucji oraz protokoły zdawczo - odbiorczego.

Jak wiemy - umowa najmu lokalu użytkowego nie jest dokumentem obowiązkowym, dlatego nie musimy jej sporządzać. Warto jednak posiadać taki spis, dzięki niemu będziemy mieli odpowiednie zabezpieczenie swoich interesów.

Wynajem mieszkania bez umowy - jakie są tego konsekwencje?Jeśli nie posiadamy sporządzonej umowy najmu, a w naszym mieszkaniu ktoś aktualnie przebywa - narażamy się w ten sposób na masę problemów natury dowodowej - będąc właścicielem, ciężko nam będzie coś udowodnić, a w przypadku jakichkolwiek szkód - lokator naszego mieszkania może się wszystkiego wyprzeć.

Pamiętajmy o sporządzeniu umowy najmu każdego lokalu -taki dokument zdecydowanie pomoże nam w przypadku, kiedy trafimy na nieuczciwego lokatora, który będzie zalegał z czynszem.

Sprzedać, czy wynająć - co da nam większy zysk?Wiele osób zadaje sobie więc pytanie: czy warto wynajmować mieszkanie? - Odpowiedź na to nie jest prosta, stoi za nią masa czynników, będących za i przeciw - jednak można stwierdzić, że coraz więcej ludzi chętnie kupuje domy wolnostojące z pieniędzy otrzymanych ze sprzedaży czy wynajmu mieszkania. Na wielu portalach nieruchomościowych możemy dostrzec coraz więcej ofert domów w bardzo ciekawych okolicach i konkurencyjnych cenach, co zdecydowanie wpływa na decyzję o kredycie i zakupie budynku mieszkalnego na własność.

Dla każdego opłaca się co innego, jednak warto wiedzieć o tym, że większość osób woli wynająć mieszkanie, niż dom, w dodatku ceny wynajmu stale rosną, więc taka opcja może okazać się źródłem pewnego, dodatkowego dochodu - pod warunkiem, że sporządzimy i zawrzemy umowę z naszym przyszłym lokatorem!